بیوگرافی حبیب الله القانیان مالک ساختمان پلاسکو تهران

اخبار ۳۰ دی ۱۳۹۵ 26 دیدگاه

بیوگرافی حبیب الله القانیان مالک ساختمان پلاسکو تهران

با توجه به اینکه امروز ۳۰ دی ۹۵ ساختمان پلاسکو تهران دچار حادثه آتش سوزی و سپس دچار فروریختگی شد، پورتال وهاران بر آن شده است تا شما را با مالک ساختما پلاسکو تهران آشنا کند. در این مقاله زندگینامه حبیب الله القانیان را برای شما عزیزان تهیه کرده ایم.

حبیب‌الله اِلقانیان معروف به حاج حبیب القانیان (۱۲۸۸-۱۳۵۸) رئیس انجمن کلیمیان تهران و سرمایه‌دار بزرگ یهودی ایرانی بود.

القانیان یکی از نخستین غیر نظامیان و نخستین یهودی اعدامی پس از انقلاب بود. وی در روز ۲۷ بهمن ۱۳۵۷ در تهران بازداشت شد و در بهار ۱۳۵۸ در زندان قصر، توسط صادق خلخالی اعدام شد.

زادروز۱۲۸۸
درگذشت۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۸

تهران، ایران

علت مرگاعدام
ملیتیهودی ایرانی
تباریهودی
تابعیتایرانی
پیشهتجارت و صنعت
شناخته‌شده برایتاسیس اولین کارخانه صنایع پلاستیک‌سازی در ایران (۱۳۳۷)
نقش‌های برجستهسرمایه دار

 

رییس انجمن کلیمیان تهران

لقبحاج حبیب
دینیهودی
اتهام‌ها«افساد فی‌الارض»، «تماس با اسرائیل و صهیونیسم» و «جنگ با خدا و دوستان خدا»
همسرماه‌سلطان
خویشاوندانداود القانیان ، شهرزاد القانیان

پیشینه

خانواده القانیان به مدت سی سال پیشگام نوآوری‌های تجاری و صنعتی در ایران بودند و در این دوره ده‌ها کارخانه و مرکز خرید مدرن را تاسیس کردند. حبیب القانیان از پانزده سالگی کار در هتل یکی از اقوام را آغاز کرد. پس از مدتی همراه با برادرانش در بازار به تجارت پرداخت و بعدها توانست اولین کارخانه صنایع پلاستیک‌سازی در ایران را تاسیس کند.

در سال ۱۳۳۷ القانیان شرکت پلاستیک سازی پلاسکو را در تهران تاسیس کرد و بتدریج پلاسکو را به بزرگترین و پیشرفته‌ترین شرکت پلاستیک ایران تبدیل کرد و نیز صنایع پروفیل آلومینیم را راه‌اندازی نمود. بخاطر موفقیت‌های اقتصادی‌اش القانیان به شهرت خاصی در ایران و اسرائیل رسید.

ساختمان پلاسکو واقع در چهارراه اسلامبول و ساختمان آلومینیم واقع در خیابان جمهوری که نخستین برج‌های ایران بودند، بخشی از اموال وی قبل از مصادره توسط جمهوری اسلامی بود.

در سال‌های دهه ۱۹۷۰ وی و گروه دیگری از اعضای اتاق بازرگانی ایران به چین دعوت شدند و زمینه‌های گسترش روابط بازرگانی میان دو کشور را فراهم کردند.

محاکمه

بیوگرافی حبیب الله القانیان مالک ساختمان پلاسکو تهران

بیوگرافی حبیب الله القانیان مالک ساختمان پلاسکو تهران

گزارش محاکمه حبیب الله القانیان در روزنامه اطلاعات

بیوگرافی حبیب الله القانیان مالک ساختمان پلاسکو تهران

گزارش محاکمه حبیب الله القانیان در روزنامه اطلاعات

بیوگرافی حبیب الله القانیان مالک ساختمان پلاسکو تهران

گزارش ساواک در مورد القانیان

بیوگرافی حبیب الله القانیان مالک ساختمان پلاسکو تهران

گزارش محاکمه حبیب الله القانیان در روزنامه اطلاعات

چندی پس از انقلاب ایران (۱۳۵۷) دولت جدید او را دستگیر کرده و به جرایم مختلف از جمله «فساد» از راه «تماس با اسرائیل و صهیونیسم» و «جنگ با خدا و دوستان خدا» محاکمه و در دادگاهی که تنها ۲۰ دقیقه به‌طول انجامید، به حکم صادق خلخالی محکوم به اعدام شد. او در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۸ تیرباران شد.

وی در دفاعیات خود گفت «اینجانب حبیب القانیان، افتخار می‌کنم کلیمی ایرانی هستم… تا به حال هیچ گونه کمک و یا اعانه به نفع اسرائیل نداده و نخواهم داد. من موافق کشتار مردم فلسطین نیستم… افتخار می‌کنم دارای سهمی از کارخانجات پلاسکو ملامین، پلاستیک شمال، لوله شمال و کارخانه یخچال جنرال الکتریک و پروفیل آلومینیوم می‌باشم.» وی همچنین تاکید کرد هیچ دارایی به نام او در اسراییل وجود ندارد. او در وصیت نامه اش از وراثش درخواست کرد که به حساب هایش رسیدگی کنند و بدهکاری هایش را به افراد مربوط پرداخت کنند و حقوق عقب افتاده کارمندانش را به آنان بدهند. او ضمن خداحافظی از خانواده‌اش از آن‌ها خواست که یک سال برایش دعا کنند.

مجالس سنا و نمایندگان آمریکا در اعتراض به اعدام او قطعنامه‌ای صادر کرد. دولت ایران این را مداخله در امور داخلی خود خواند و تظاهراتی در جلوی سفارت امریکا برگزار کرد که در آن تصاویر کارتر و بگین را آتش زدند.

در دادگاه به اسنادی اشاره شد که ساواک پیرامون ارتباط وی و بسیاری دیگر از سران یهودیان ایران با اسرائیل داشته و به سرمایه‌گذاری‌های گسترده در آنجا پرداخته بودند. در یکی از اسناد ساواک در باره سرمایه‌گذاری وی در اسرائیل به تاریخ هفتم اردیبهشت ۲۵۳۵ (۱۳۵۵) تحت عنوان «برادران القانیان» آمده است: «آقای حبیب القانیان رئیس انجمن کلیمیان تهران و سرمایه‌دار معروف یهودی در حال حاضر مشغول احداث ساختمان بزرگ چندین طبقه در بین راه هرتصلیا و تل‌آویو در اسرائیل می‌باشد. بلندی این ساختمان سه برابر بلندی ساختمان آلومینیوم یا پلاسکو [در تهران] می‌باشد.»

و در گزارش مورخ ۲۹ دی ۲۵۳۵ (۱۳۵۵) می‌خوانیم: «داود القانیان برادر حبیب سرمایه‌دار معروف کلیمی در حال حاضر در بین راه تل‌آویو و تیکوا ۱۲ کیلومتری محل بورس جواهرات اسرائیل مشغول احداث ساختمان ۳۳ طبقه می‌باشد که عن‌قریب آماده بهره‌برداری است.»

به گفته خاخام یدیدیا شوفط مقامات نخست درخواست خویشان القانیان برای تحویل جسد وی را برای خاکسپاری رد کردند. با میانجی‌گری خاخام یدیدیا شوفط و سایر رهبران جامعهٔ کلیمی تهران دولت اجازهٔ دفن وی را در انتها داد.

عکس سنگ قبر حبیب الله القانیان

بیوگرافی حبیب الله القانیان مالک ساختمان پلاسکو تهران

بیوگرافی حبیب الله القانیان مالک ساختمان پلاسکو تهران

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.ir

برچسب ها

26
دیدگاه بگذارید

15 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
19 Comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
iran

دفاعیات وی در دفاعیات خود گفت «اینجانب حبیب القانیان، افتخار می‌کنم کلیمی ایرانی هستم… تا به حال هیچ گونه کمک و یا اعانه به نفع اسرائیل نداده و نخواهم داد. من موافق کشتار مردم فلسطین نیستم… افتخار می‌کنم دارای سهمی از کارخانجات پلاسکو ملامین، پلاستیک شمال، لوله شمال و کارخانه یخچال جنرال الکتریک و پروفیل آلومینیوم می‌باشم.» وی همچنین تأکید کرد هیچ دارایی به نام او در اسراییل وجود ندارد. او در وصیت‌نامه‌اش از وراثش درخواست کرد که به حساب‌هایش رسیدگی کنند و بدهکاری‌هایش را به افراد مربوط پرداخت کنند و حقوق عقب افتاده کارمندانش را به آنان بدهند. او… Read more »

آقا

ذوست عزیزمان ” آقای محمداسماعیل ” ماشاءاله اطلاعات زیاذی دارن. موفق و بیدار باشید.

adm in

وقتی زمان شاه، شهرداری هامبورگ می خواست مسجد شیعیان هامبورگ را به دلیل تاخیر در تکمیل تخریب کند ( مسجدی که مرحوم بهشتی امام جماعت آنجا بود )علما و بازار تهران جلسه ای گذاشتند وهر بازاری ده هزار تومان وکمی کمتر بیشتر کمک مالی کردند اما یک چک یک میلیونی در وسط بود وقتی کنترل کردند دیدند القانیان یهودی کشیده وقتی سوال کردند تو که مسلمان نیستی گفت ایرانی که هستم مسجد هامبورگ آبروی ایرانه .القانیان را گفتند که پس از انقلاب از ایران فرار کن اما میگفت کشور به امثال من احتیاج داره اما پس از چند روز بدست… Read more »

ناشناس

اگر غصبی بود تکلیف کاسبی مردم ورفت وامد مردم به اونجا چی میشه ؟همه شریک شدیم ؟اقا یه ذره فکر کنید توهم خوب بودن پهلوی های گور به گور شده ودوستان احمقش رو بریزید بیرون

مسلمان

مرگ بر شاه خائن هر کس از کاری طرفداری کنه در خوب وبدش هم شریک میشه پس نگید دوره شاه گل وبلبل بود انگار یادشون رفته کی انقلاب کرده از کره ی مریخ که نبودن .اون وقت ها بچه ۱۳ ساله می فهمید کی حق می گه حالا برای جون های ۳۰ ساله باید کلاس حق شناسی بزاریم با محمد اسماعیل بیشتر موافقم

ایرانی

اقا هژیر که بهایی بود این اقا القانیان هم که ساواک مدرک داده رفیق اسرائیل بود پس وقتی شاه گور به گور شد ورفت هر کی بمونه وتوبه نکنه تکلیفش معلومه حالا الکی بگید غصبی غصبی خود یارو محمد رضا وبابای گور به گورش ایران رو غصب کرده بود کسی حرف نمی زنه حالا …

بابک

آقا اسماعیل من کار به خوب ویا بد بودن این فرد ندارم مردم قاضیهای عادلی هستند ودر مورد عملکرد این فرد در ایران قضاوت میکنند .فقط برگردیم به نظرات شما فرمودید ایشان این ساختمان را به هژبر فروخته لطف بفرما مدرک مستند ارائه نمایید .خوبه آدم مطلبی میخواند در مورد آن کمی تحقیق هم بکند این حرف در خاطرات محمد یگانه در کتاب تاریخ شفاهی ایران آمده وجایی دیگر ثبت نشده اگر شده موظف هستید برای ادعایتان آنرا یا لااقل تاریخ وشماره سند این نقل وانتقال را بیاورید . ضمنا بر فرض محال حرف شما درست توضیح بفرمایید آقای القانیان… Read more »

محمداسماعیل

سلام شما مطلب بالا را ملاحظه فرمودید که ایشان طبق اسناد ساواک نه اسناد انقلاب یعنی همون هایی که حالا بعضی مردم اون ها رو مقدس تر از انقلابی ها می دونند گفتند ایشان با اسرائیل دشمن اول اسلام وایران همکاری داشته حکم چنین شخصی چی میشه ؟در خصوص فروش به هژیر هم تو اینترنت جستجو کنید مثل خبر بالا موجود هست بحث ما اینه که وقتی رژیم عوض میشه انتظار دارید برای مالک اونجا فرش قرمز پهن بشه برای ادامه همکاری با اسرائیل؟

محمداسماعیل

بله سند رو هم خوتون فرمودید من هم طبق همون عرض کردم بحث سر این بود که می گن غصبی یعنی چی ؟اگه مسلمون هستیم طبق قانون اسلام باید همه چیز رو قبول کرد نه اینکه اونجاش که مرد می تونه ۴تا زن بگیره می گن خیلی خوبه جاهای دیگه ادای روشنفکری دربیاریم که چون با میل ما سازگاری نداره یه چیز دیگه بگیم این همش تاریکیه

شهرام

ظلم پایدار نیست،اونایی که به مردم میرسیدن و رشد اقتصادی ۲۰ درصدی برای کشور ایجاد کردن و ایران رو بعداز ژاپن مرفه ترین و صنعتی ترین کشور آسیا کردن و یکنفر بیکار و گرسنه وجود نداشت اعدام شدن وای به روز دزدها و آدمکشها و لواطیهای امروز که طبق آمار خودشون ۵۰٫میلیون نفر رو کردن زیر خط فقر و ۱۳ میلیون نفر نون شب ندارن بخورن و ۳۵ برابر شاه هم نفت مردم بدبخت رو فروختن! ساختمان مردمو با میلیاردها تومن سرقفلی اجاره بدی،اسمش غصبی نیست حتما تو فرهنگ اسلام اسمش غنیمته و از شیر مادر براشون حلال تره!!

محمداسماعیل

اندازه یه ارزن تاریخ مطالعه بفرمایید این طور نظر نمی فرمودید خاطرات پهلوی های خائن را بخوانید متوجه می شید مردم چطور زندگی می کردند الان چطور زندگی می کنند الان می خواهیید سامسونگ وال جی بخرن بیکار هم نداشته باشیم زنان ژاپنی موی خودشون رو کوتاه می کردند وبرای اقتصاد کشورشون به عنوان موی تزیینی می فروختند ووقتی تلویزیون رنگی تولید می کردند خودشون تو خونه تللویزیون سیاه سفید استفاده می کردن فقط برای کشورشون تو این کشورها مردم اون زمان یه مقدار برای اقتصاد ودرامد خودشون کار می کردند وساعتی رو هم بدون مزد برای رشد کشورشون ایا… Read more »

مهدی

سلام
خدا همه ی بندگانی که قابل بخشش هستند را رحمت کنه
چه زنده … چه فوت شده
سازنده اش؛خریدارش؛تقسیم کننده اش؛مصرف کننده اش؛و قاضی یان این اتفاق
بعضی اوقات اتفاقات نمیافتن که ما کاری بکنیم
بلکه صرفا جهت تفکر و تأمل افراد هست
پس از معبودم خواهانم که ما را خالی از درس درک شده و اجرایی این اتفاق بزرگ نزاره…
آمین یا رب العالمین بزرگ مهربون

صمد آقا

خدا رحمتش کنه.اتهامات واهی به ایشون زده شد تا اموال ایشون رو بالا بکشن که سرانجام هم آنرا از بین بردن.خدا از سر قاتلان و غاصبان اموالا ایشون و هزاران نفر دیگه که جرمشون فقط سرمایه داری در زمان شاه بود…نگذره. مردم خودشون قضاوت می کنن