تشریح کامل ماجرای چالش مانکن در اتاق عمل + فیلم

دسته‌بندی نشده ۱۷ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

تشریح کامل ماجرای چالش مانکن در اتاق عمل + فیلم

پورتال وهاران در این مقاله ماجرای چالش مانکن در اتاق عمل را به صورت کامل همراه با جزییات و واکنش ها به آن برای شما خوبان تهیه کرده است که در ادامه می خوانید

به تازگی اما فیلمی از اتاق عمل زایمان منتشر شده که تیم پزشکی در این اتاق به چالش مانکن پیوسته اند و از خود فیلم گرفته اند که سر و صدای زیادی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به راه انداخته است. چالش مانکن، چالشی است که در آن افراد ثابت و بدون حرکت می‌ایستند و یک نفر این این حالت را فیلم‌برداری می‌کند. معمولا این پدیده نوظهور با یک آهنگ خارجی خاص همراه است. و با هشتگ در شبکه های اجتماعی منتشر می شود.

چالش استعفای مسوولان وزارت بهداشت به خاطر اجرای چالش مانکن در اتاق عمل. این، خلاصه آن چیزی است که کلیپ ۲۷ ثانیه‌ای ضبط شده در جایی که گفته می‌شود اتاق عمل بیمارستان است، به راه انداخته. جنجالی خبری که حالا این کلیپ را به داغ‌ترین کلیپ مجموعه کلیپ‌های موسوم به «چالش مانکن» تبدیل کرده است.

کلیپی که البته مسوولان وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی می‌گویند به احتمال بسیار زیاد در شرایطی خارج از عمل جراحی و با صحنه‌سازی و به‌صورت ساختگی ضبط شده است.

اما نکته جالب، زیر نویس این کلیپ است که نوشته است: «جان مادر و فرزند، بازیچه چند پزشک و پرسنل اتاق عمل برای چالش مانکن.» کلیپ، در عرض چند ساعت پس از انتشار، آن‌چنان خبرساز شد که ده‌ها نقد و تقبیح رفتار حاضران در کلیپ نیز، در حاشیه آن منتشر شد؛ اما نکته این‌جاست که مسوولان وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی معتقدند این فیلم، در فضایی واقعی تولید نشده و ساختگی است. هرچند آنان معتقدند که باید با عوامل ساخت این کلیپ و مسوولان این مرکز درمانی به‌دلیل خدشه‌دار کردن اعتماد عمومی به جامعه پزشکی، برخورد کرده و آنان را مجازات کرد.

وزارت بهداشت: ساختگی است اما پیگیری می‌کنیم

مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌گوید: این کلیپ، با کارگردانی و در شرایطی خارج از شرایط جراحی واقعی ضبط شده است. دکتر «مجید زارع‌نژاد» می‌گوید: «بررسی‌های اولیه ما نشان می‌دهد در این کلیپ، نه بیماری در کار بوده است و نه نوزادی تازه متولد شده است که جان مادر و نوزاد در خطر باشد. چرا‌که شرایط خاص اتاق عمل و محدودیت‌های زمانی و شرایط حساس اتاق عمل، اصلاً اجازه چنین صحنه‌سازی‌هایی را که معمولاً وقت‌گیر و زمان‌بر هم هست نمی‌دهد. با توجه به اینکه ضبط حالت افراد با این شرایط، نیازمند کارگردانی و برداشت‌های متعدد است، فکر می‌کنیم دست کم یکی، ۲ ساعت باید برای ضبط این کلیپ ۲۷ ثانیه‌ای وقت گذاشت تا بتوان این کلیپ را تولید کرد.»

زارع‌نژاد با بیان اینکه بعید است این کلیپ در مراکز درمانی دولتی یا حتی در بیمارستان‌های خصوصی بزرگ و نام‌آشنا ضبط شده باشد، می‌گوید: «‌شرایط درمانی و اتاق‌های عمل جراحی در بیمارستان‌های دولتی به گونه‌ای است که هیچ‌گاه فرصتی برای چنین کارهایی وجود ندارد و بیماران، پشت سرهم به اتاق عمل منتقل می‌شوند. گذشته از آن، تیم جراحی نیز به جز تمرکز بر وضعیت بیمار و اقدامات درمانی در اتاق عمل، نمی‌تواند کار دیگری انجام دهد. بنابراین دور از ذهن است که این کلیپ در شرایط واقعی اتاق عمل، تولید شده باشد.»

با این وجود، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت می‌گوید در حال بررسی دقیق‌تر موضوع است تا با عوامل ضبط این کلیپ و مرکز درمانی‌ای که ضبط این کلیپ در آن انجام شده است، برخورد لازم انجام شود.

تشریح کامل ماجرای چالش مانکن در اتاق عمل + فیلم

بهت جامعه با چالش مانکن در اتاق عمل

اتفاق عجیب دیگری از سوی کادر درمان این بار به اسم چالش مانکن، در یکی از بیمارستان‌های ایران سر درآورد.

این ویدئوی حدودا ۳۰ ثانیه‌ای، پزشکان و پرستاران را حین بخیه زدن به یک مادر روی تخت بیمارستان نشان می‌دهد. هر کدام از پرسنل اتاق عمل یک کار حیاتی برای بیمار انجام می‌دهند ولی درست در ثانیه‌هایی که باید فرایند زایمان سزارین هر چه سریع‌تر انجام شود، همگی خشکشان زده است. دست پزشک خونی است، یکی آمپول را آماده می‌کند، دیگری وقایع را یادداشت می‌کند و در آخر دوربین که در حال گردش روی همه عوامل صحنه هستند، روی نوزادی که تن به این چالش خطرناک نداده و صدای گریه‌اش در پس زمینه فیلم می‌آید، متوقف می‌شود.

این حرکت آنقدر تکان‌دهنده بود که حتی برخی از بدنه جامعه پزشکی را نیز وادار به واکنش کرد. به‌طور مثال، یک پزشک جراح انتشار چنین فیلمی را بی‌شرمانه خواند و گفت: اگر کسی فقط یک‌بار سروکارش به اتاق عمل افتاده باشد و یا از دوستان و آشنایانش کسی به اتاق عمل رفته باشد می‌داند پروسه عمل جراحی به هیچ وجه توقف‌پذیر نیست و انتشار چنین ویدئویی به اعتبار جامعه پزشکی آسیب می‌رساند و دود آن قطعا به چشم مردم می‌رود.

با این حال، عباس زارع نژاد، مسئول روابط عمومی وزارت بهداشت، در ساعات اولیه، این فیلم را ساختگی و نمایشی دانست و گفت: در اتاق عمل ثانیه‌ها تعیین‌کننده است و پرسنل باید تمام تمرکزشان برای حفظ جان بیمار باشد. احتمالا این برنامه کارگردانی شده و اصلا بیماری در کار نیست و همانطور که پیداست مانیتور اتاق عمل خاموش است و مشخص است همه در حال فیلم بازی کردن هستند و اصلا جراحی انجام نمی‌شود. البته اصل موضوع مورد نقد است و محیط‌های درمانی اصلا جای این رفتارها نیست و کسی نباید از این فضاها برای انجام این برنامه‌ها استفاده کند.

این نخستین باری نیست که جامعه پزشکی به‌دلیل خطای بخش کوچکی از اعضای خود مجبور به پاسخ شده است. پیش از این ماجرای سلفی گرفتن دانشجویان پزشکی و غیرپزشکی در اتاق‌های تشریح نیز کار دست جامعه پزشکی داده بود. سال گذشته عده‌ای از دانشجویان اکثرا غیرپزشکی با اجساد اتاق‌های تشریح عکس گرفته و آن را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند. اگر چه وعده داده شد که با این افراد برخورد انضباطی خواهد شد، ولی هیچگاه خبری از نحوه برخورد با متخلفان منتشر نشد.

سال گذشته معاون آموزشی وزارت بهداشت همه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را ملزم به نهادینه‌سازی اخلاق حرفه‌ای و حفظ کرامت اجساد در آموزش‌های بالینی کرد. براساس دستور‌العملی که سال‌هاست در ابتدای دوره آموزشی به دانشجویان و پرسنل آموزشی ارائه می‌شود لازم است در نخستین جلسه دروس و کارورزی‌های مرتبط به‌ویژه درس آناتومی، آسیب‌شناسی و پزشکی قانونی، ملاحظات اخلاقی و حرفه‌ای آموزش روی جسد انسان توسط استادان مربوطه یادآوری و تأکید شود. هرگونه عکسبرداری و فیلمبرداری از اجساد اعم از اجسادی که در دروس فوق‌الذکر استفاده می‌شوند و نیز اجساد بیماران فوت شده توسط دانشجویان، کارکنان و استادان در محیط‌های آموزشی بالینی و غیربالینی (پایه) مطلقاً ممنوع است. در مواردی که تصویر برداری جنبه آموزشی دارد، با مجوز مدیر گروه و به‌نحوی که به هیچ عنوان هویت فرد قابل شناسایی نباشد می‌توان نسبت به تصویربرداری اقدام کرد که در این مورد انتشار تصاویر مورد نظر فقط توسط دانشگاه مجاز بوده و استفاده از آنها تنها به موارد آموزشی محدود خواهد بود و این تصاویر به هیچ وجه نباید در شبکه‌های اجتماعی منتشر شود.

با وجود انواع مرام‌نامه‌ها و دستور‌العمل‌ها به‌نظر می‌رسد پاشنه آشیل نظام سلامت، نظارت بر مراکز درمانی و آموزشی است. سازمان نظام پزشکی اگرچه هر از گاهی آمارهایی مبنی بر محکومیت پزشکان ارائه می‌دهد اما به گفته مسئولان نظام پزشکی حدود ۴۵تا ۴۷درصد پرونده‌های شکایت به تبرئه پزشک می‌انجامد. اطلاع‌رسانی در این زمینه بسیار محدود و فاقد جزئیات است. در موارد معدودی ازجمله پرونده عباس‌کیارستمی‌ متخلف به مجازات حداقلی مانند محرومیت سه ماهه از طبابت محکوم می‌شود. عده‌ای این ضعف را در پزشک بودن ناظران بر پزشکان می‌دانند. طریقت‌منفرد وزیر اسبق بهداشت در این‌باره گفت: بیشترین حق را مصرف‌کننده در ساختار نظام سلامت دارد که متأسفانه جایگاهی برای آن تعریف نشده، مقصر این کار نیز ساختار ماست که مشابهی در دنیا ندارد.ساختار معیوب است، نظرات از کمیسیون بهداشتی بیرون می‌آید که متشکل از پزشکان است، در وزارتخانه توسط پزشکان اجرا و توسط همان‌ها نظارت می‌شود و بعد درصورت خطا، پزشکی قانونی به آن رسیدگی می‌کند. سیستم دست پزشکان است. پس بیهوده انتظار داریم که سیستم مدافع حقوق پزشکان نباشد.

چالش مانکن، پدیده نوظهوری است که با گسترش فضای مجازی به تازگی، باب شده و در آن افراد بدون حرکت و ثابت درهرحالتی که هستند می‌ایستند و یک نفر این این حالت را فیلمبرداری می‌کند. البته معمولاً این رویداد با یک آهنگ خارجی خاص که در پس‌زمینه پخش می‌شود همراه است. چالش مانکن که با یک هشتگ در رسانه‌های اجتماعی توییتر و اینستاگرام استفاده می‌شود، از مدرسه‌ای در فلوریدای آمریکا شروع شده و جامعه جهانی رویکرد‌های مختلفی به‌آن داشته‌اند. بخشی آن را به طنز گرفته و در استادیوم‌های ورزشی یخ زدند و عده‌ای به‌آن نیز آن را به اتاق‌های جراحی بردند. حال باید دید نظارت وزارت بهداشت بر این اتاق‌ها و چالش‌ها – هرچند به زعم مسئولان ساختگی- به کجا خواهد رسید.

واکنش وزارت بهداشت به چالش مانکن در اتاق عمل

در پی ادامه واکنش‌ها نسبت به انتشار فیلمی در فضای مجازی که اجرای نمایش چالش مانکن را در یک اتاق عمل نشان می‌دهد، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت توضیحاتی را در این‌باره ارائه داد.

به گزارش ایسنا، عباس زارع‌نژاد به «جام‌جم آنلاین» گفت: این فیلم ساختگی است و در فضای مجازی و رسانه گفته شده جان بیمار و نوزاد به خطر افتاده، در صورتی که نه بیماری و نه نوزادی در این فیلم وجود ندارد. بچه‌ای که در این فیلم مشاهده می‌شود نوزاد تازه‌متولد نیست چرا که نوزادی که در فیلم می‌بینید حدود ۱۰ کیلو وزن دارد و علاوه بر آن رنگ پوست نوزاد تازه متولدشده با رنگ پوست بچه‌ای که در فیلم است کاملا مغایرت دارد. همچنین روسری بر سر داشتن و پوشک‌بودن نوزاد غیرطبیعی است زیرا نوزادی که تازه متولد می‌شود در یک پارچه سبزرنگ بدون روسری و پوشک پیچیده می‌شود بنابراین از تمامی موارد کاملا مشهود است که این فیلم ساختگی است.

وی افزود: محیط‌های درمانی و بهداشتی به هیچ عنوان برای اینگونه کارها جایز نیست به جهت اینکه محیط‌های درمانی حریم خصوصی بیمار تلقی می‌شود و حرف اول را اعتماد بین درمانگر و بیمار می‌زند و حتما باید این اعتماد پایدار بماند و خدشه‌ای به آن وارد نشود، در صورتی که این‌گونه برنامه‌ها اعتمادها را سلب می‌کند و بر همین اساس، اصل ماجرا یک کج‌سلیقگی بین کارگردان و عوامل بازیگران این فیلم است.

مشاور وزیر بهداشت در عین حال اظهار کرد: ما هنوز متوجه نشده‌ایم این مکان دقیقا کجاست. همچنین مطمئن نیستیم اصلا بیمارستانی وجود دارد یا خیر یا تنها یک لوکیشن اتاق عمل است. همان طور که می‌دانیم در کشور انواع فیلم‌های سینمایی ساخته می‌شود که در آن یک لوکیشن اتاق عمل ساخته شده و بازیگرانی در آن بازی می‌کنند بنابراین مشخص نیست این مکان، اتاق عمل واقعی باشد. علاوه بر آن، چنین برداشتی نیاز به یک کارگردان دارد تا بازیگران فیلم را در حالت‌های مشخص قرار دهد. این پروسه حداقل نیم ساعت زمان می‌برد در صورتی که در اتاق عمل فعال، حتی یک ثانیه هم تعیین‌کننده جان بیمار است و جزء معدود مکان‌هایی است که به تمرکز بسیار بالا نیاز دارد.

زارع‌نژاد یادآور شد: سوالی که در اینجا به وجود می‌آید این است که مردم چگونه آنقدر راحت می‌پندارند این فیلم واقعی است و یک پزشک، پرستار، تکنسین اتاق عمل و متخصص بیهوشی که بیمار زیر دستشان است، اجازه می‌دهند یک نفر برای انجام یک فیلم کوتاه هنری آنها را به بازی بگیرد و فرآیند عمل را برای چنین کار بیهوده‌ای متوقف کنند؟ ما در حال بررسی هستیم که متوجه شویم این مکان کجاست اما به یقین می‌گوییم در این مکان بیمار و نوزاد واقعی وجود نداشته و کسی تحت عمل نیست. لازم به ذکر است که تیم جراحی اتاق عمل بی‌شک می‌دانند که این کار در اتاق عمل غیرقانونی است و به هیچ عنوان زیر بار این مسئولیت سنگین برای یک فیلم کوتاه نمی‌روند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: باز هم تاکید می‌کنیم که این فیلم، شبیه‌سازی شده است و حتی یک درصد نیز بیماری تحت عمل قرار ندارد. البته این امکان وجود دارد که اتاق عمل غیر فعال بوده و پرسنل وقت کافی برای انجام این گونه بازی‌ها را داشته‌اند که این کار مجازاتی در پی دارد و همان طور که گفتم در حال بررسی مکان هستیم تا در صورت احراز تخلف، به شدت برخورد کنیم.

فیلم چالش مانکن در اتاق عمل

 

لینک دانلود کلیپ چالش مانکن در اتاق عمل

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.ir

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of