خانه / اخبار / شاخص های بورسی درباره سهام پالایشگاهی چه می گوید؟ (۲۸ اسفند ۹۵)
بالاخره زمان دقیق واریز سود سهام عدالت مشخص شد

شاخص های بورسی درباره سهام پالایشگاهی چه می گوید؟ (۲۸ اسفند ۹۵)

اخبار سهام عدالت ۲۸ اسفند ۹۵

سهام سودآور ازدست مردم خارج شد

دولت در حالی پروژه آزادسازی سهام عدالت و پرداخت سود به این سهام را آغاز کرده است که همزمان در مصوبه‌ای دیگر، بخشی از سهام شرکت های پالایشگاهی را از سبد سهام عدالت خارج کرد. مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی ضمن انتقاد از تصمیم دولت سهام مذکور را سودده و اقدام دولت را غیرقانونی و موجب تضییع حقوق سهامداران سهام عدالت دانست.براساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس دولت در مصوبه ای در روز نخست اسفند امسال، ۲۰ درصد سهام پالایشگاه های تهران، اصفهان، تبریز، شیراز، لاوان، کرمانشاه و بندرعباس را که در بورس حضور دارند، از سبد سهام عدالت خارج کرد و برخی شرکت های غیربورسی را جایگزین کرد. این در حالی است که این مصوبه طی سال ۸۶ تاکنون ۴ بار دیگر نیز با تغییر مواجه شده بود و سهم مربوط به سهام عدالت از سبد مذکور با کاهش و یا افزایش مواجه شده بود. مرکز پژوهش های مجلس در گزارش خود ضمن انتقاد از مغایرت این اقدام با قانون تاکید می کند: این گونه مصوبات دارای تبعات منفی بسیاری است. اول آن که یک رویه نادرست مستقر خواهد شد تا هر یک از وزارتخانه ها بتوانند شرکت های خود را از سبد سهام عدالت خارج کنند. دوم آن که خروج این شرکت ها که بعضا سودده و بورسی هستند، ارزش سهام عدالت را تضعیف خواهد کرد و از این جهت تهدیدی برای منافع سهامداران تلقی می شود.

شاخص های بورسی درباره سهام پالایشگاهی چه می گوید؟

برای بررسی وضعیت سهام شرکت ها در بورس، می توان شاخص P/E سهام را بررسی کرد. این شاخص از تقسیم قیمت سهم به سود هر سهم به دست می آید. اگر P/E شرکتی بالاتر از میانگین بازار باشد بدین معنی است که بازار در آینده انتظار افزایش سودآوری سهم این شرکت را دارد. براساس آخرین گزارش بورس در بهمن ۹۵ این نسبت برای شرکت های پالایشگاهی در بورس از ۸٫۵ به ۱۱٫۲۶ رسیده است که در مقایسه با P/E کل بازار (که رقم ۷ است) رقم بالاتری را نشان می دهد. به این ترتیب باید گفت که دولت سهام سودآوری را از سبد سهام عدالت خارج کرده است و در نتیجه می توان انتظار داشت که سود اختصاص یافته به سهامداران به همین دلیل کاهش یابد.

(Visited 1 times, 1 visits today)
همچنین بخوانید:  جزییات خبر پناهندگی آزاده نامداری به سوئد در سال 96

درباره ی admin

همچنین ببینید

بارداری سوم کیت میدلتون,عکس بارداری سوم کیت میدلتون,حاملگی سوم کیت میدلتون,بارداری کیت میدلتون,سومین بارداری کیت میدلتون,سومین حاملگی کیت میدلتون

جزییات بارداری سوم کیت میدلتون ۲۰۱۷ + عکس جدید

جزییات بارداری سوم کیت میدلتون ۲۰۱۷ + عکس جدید خانواده سلطنتی انگلستان سالها است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *