عکس عروسی حمیرا و همسرش پرویز یاحقی + بیوگرافی و عکس

عکس , فرهنگ و هنر ۲۱ مهر ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

عکس عروسی حمیرا و همسرش پرویز یاحقی + بیوگرافی و عکس

این مقاله از پورتال وهاران را اختصاص داده ایم به حمیرا خواننده که یکی از خوانندگان قدیمی ایران است که پس از انقلاب اسلامی به خارج از کشور مهاجرت کرده و به کار خوانندگی اش ادامه داده است. البته چند سالی است که او را در این عرصه کمرنگ می بینیم و شاید به همین دلیل هم بود که شایعه درگذشت حمیرا خواننده در فضای مجازی و بین طرفداران این خواننده پیچید. شما در ادامه می توانید عکس عروسی حمیرا خواننده، بیوگرافی حمیرا خواننده، عکس های قدیمی حمیرا و عکس های جدید حمیرا را مشاهده کنید.

عکس دیده نشده از عروسی حمیرا و پرویز یاحقی

عکس عروسی حمیرا و همسرش پرویز یاحقی + بیوگرافی و عکس

زندگینامه حمیرا

نام اصلیپروانه امیرافشاری زنجانی
نام مستعارحمیرا
تولد۲۶ اسفند ۱۳۲۳

۱۶ مارس ۱۹۴۵ ‏(۷۱ سال)

تهران[۱]

ملیت ایران ایرانی
سبک‌(ها)(موسیقی کلاسیک سنگین) (پاپ سنتی)(پاپ)
استاد(ها)استاد اول علی تجویدی_ استاد دوم پرویز یاحقی (همسر دوم)
ناشرینشرکت ترانه
شرکت آونگ
کلتکلس رکودرز
نوع صوت(به گفتهٔ استاد ایشان (علی تجویدی) صدای ایشان در بخش آلتو قرار دارد و در عین حال قابلیت سوپرانو از ابتدا تا اوج را داراست)

 عکس های حمیرا خواننده اسفند ۹۵

عکس عروسی حمیرا و همسرش پرویز یاحقی + بیوگرافی و عکس عکس عروسی حمیرا و همسرش پرویز یاحقی + بیوگرافی و عکس عکس عروسی حمیرا و همسرش پرویز یاحقی + بیوگرافی و عکس

عکس عروسی حمیرا و همسرش پرویز یاحقی + بیوگرافی و عکس عکس عروسی حمیرا و همسرش پرویز یاحقی + بیوگرافی و عکس عکس عروسی حمیرا و همسرش پرویز یاحقی + بیوگرافی و عکس عکس عروسی حمیرا و همسرش پرویز یاحقی + بیوگرافی و عکس عکس عروسی حمیرا و همسرش پرویز یاحقی + بیوگرافی و عکس عکس عروسی حمیرا و همسرش پرویز یاحقی + بیوگرافی و عکس عکس عروسی حمیرا و همسرش پرویز یاحقی + بیوگرافی و عکس عکس عروسی حمیرا و همسرش پرویز یاحقی + بیوگرافی و عکس عکس عروسی حمیرا و همسرش پرویز یاحقی + بیوگرافی و عکس

بیوگرافی حمیرا خواننده

پروانه امیرافشاری زنجانی (زادهٔ ۲۶ اسفند ۱۳۲۳ در تهران)، که بیشتر با نام هنری حمیرا شناخته می‌شود، خواننده سرشناس زن ایرانی است. وی در زمینه موسیقی تلفیقی، موسیقی پاپ ایرانی و موسیقی سنتی فعالیت دارد. صدای او از دسته صداهای سوپرانو و شش دانگ می‌باشد.

پیش از خوانندگی

پروانه امیرافشاری در سال ۱۳۲۳ در شهر تهران به دنیا آمد. وی از خانوادهٔ بانفوذ و سرشناس امیرافشاری، که اصالتی آذری دارند، است. پدرش از زمین‌داران بزرگ زنجان بود. پدر حمیرا مالک ۱۵۰ قریه و روستا در منطقهٔ شمال غرب ایران بود. از همان دوران کودکی حمیرا، خانهٔ آنها به افتخار افراد بانفوذ حکومتی، شاهد مراسم بزرگ با حضور هنرمندان نامیِ آن زمان، مانند قمرالملوک وزیری، روح‌انگیز، بنان، ملوک ضرابی و بسیاری دیگر بود که همین انگیزهٔ اولیهٔ دختر خانواده برای روی آوردن به آواز شد. حمیرا، به دور از چشم پدر و با تشویق همسر روشن‌فکر و تازه از آلمان بازگشتهٔ خود، با نام‌نویسی در آزمون صدا در شورای رادیوی آن زمان، باعث حیرت و تحسین اعضای شورا شد و پس از آن تحت آموزش علی تجویدی و ملوک ضرابی قرار گرفت. وی دو سال بعد در ۱۸سالگی به یک خوانندهٔ تمام‌عیار تبدیل شد.

آغاز فعالیت حرفه‌ای

در همان سن آوازی را در دستگاه سه‌گاه با آهنگسازی علی تجویدی و شعری از بیژن ترقی به نام «صبرم عطا کن» را اجرا کرد که در کتاب ترانه‌های ماندگار این اثر به ثبت رسیده است. وی به علت مخالفت پدر با نام مستعار حمیرا فعالیت خود را آغاز کرد اما پدرش صدای دختر خود را می‌شناسد و چون آوازه‌خوان بودن دخترش را دور از شان خانوادگی خود می‌بیند، همه صفحات موجود در بازار تهران را خریداری کرده و در خانه خود انبار می‌کند. وهمین علت باعث کمیابی صفحات صدای حمیرا در آن زمان می‌شود.

بعد یک سال درطی یک سفر اروپایی که برای پدر حمیرا پیش می‌آید حمیرا که از حمایت مادر خود برخوردار بود به کار خود ادامه می‌دهد. دومین اثر مشترک حمیرا، تجویدی و ترقی ترانه‌ای به نام «سرگردان» در گوشهٔ موالیان از گوشه‌های مهجور دستگاه همایون است. «پشیمانم» بعداً ساخته شد که به‌دلیل مدولاسیون زیبایی که از همایون به سه‌گاه تغییر مقام می‌دهد و بازمی‌گردد باعث تحول عظیمی در موسیقی سنتی ایرانی می‌شود. منبع پدر وی با آگاهی از اثر جدید دختر خود وی را از خانه طرد و از ارث محروم می‌کند. بعد از آن وی مدتی را در خانه پسرعمویش که همسر وی هما میرافشار ترانه سرای معروف بود به سر برد تا آنکه با استاد پرویز یاحقی ازدواج می‌کند.

ازدواج با پرویز یاحقی

حمیرا مدت ۸ سال همسر آهنگساز بنام ایرانی، پرویز یاحقی بود که در این دورهٔ زناشویی، آثار ماندگاری با شعرهایی از بیژن ترقی و آهنگ‌هایی از یاحقی، مانند «مرا نفریبی»، «هدیهٔ عشق»، «بهار نورسیده»، «مرا تنها نگذاری»، «پنجره‌ای به باغ گل»، و… اجرا کرده‌است. وی بعد از چند سال، به‌دلیل مشکلات ویژه‌ای که برایش در زندگی پیش آمد، از پرویز یاحقی جدا شد.

حمیرا بعد از انقلاب و مهاجرت از ایران

او پس از انقلاب به دادگاه‌های انقلاب اسلامی احضار شد[۲] و به گفتهٔ خودش مورد مؤاخذه قرار گرفت.[۳]

همسر سوم وی، که تاجر کراوات بود، پس از انقلاب عملاً بیکار شد. حمیرا تا اواسط سال ۶۰ خورشیدی در تهران ماند و بعد از ایجاد مزاحمت‌های فراوان در تهران به یکی از شهرهای شمالی نقل مکان کرد ولی باز از طرف عناصر طرفدار انقلاب مورد اذیت و آزار بسیاری قرار می‌گرفت. به همین دلیل به ناچار و بدون اینکه مورد حمایت همسرش قرار گیرد، در اواخر سال ۱۳۶۰ به تنهایی و به صورت ناشناس با گریم در قالب یک پیرزن به همراه دختر دو ساله‌اش، هنگامه، از مرز افغانستان از ایران خارج شد و به پاکستان رفت؛ از آنجا به اسپانیا و پس از آن به کاستاریکا در آمریکای مرکزی رفت. وی در کاستاریکا دچار افسردگی شدید شد. به صورتی که مدت یک سال تحت درمان روانپزشک بود. شوهر وی در این میان بدون توجه به همسر و فرزندش مستقیماً به آمریکا مهاجرت کرد. حمیرا با کمک همسر پسر عمویش، هما میرافشار، به ایالت کالیفرنیا مهاجرت کرد و با حمایت احمد مسعود کار هنری خود را از سر گرفت. در سال ۷۸ خورشیدی به تومور مغزی دچار شد که به‌صورت معجزه‌آسایی از اتاق عمل نجات یافت. وی هم‌اکنون در شهر لس آنجلس زندگی می‌کند.

صدای حمیرا

نوع صدای او سوپرانو است. او، شش دانگ کامل صدا را داراست. تحریرهای آوازی وی کاملاً واضح و زیبا و پر قدرت ادا می‌شود. با تکیه بر نظر اساتید فن، حمیرا توانست با ارائهٔ اثری به نام «صبرم عطا کن»، سبک تازه‌ای را در موسیقی سنتی ایران در موسیقی کلاسیکِ دههٔ ۴۰ خورشیدی پایه‌گذاری کند و طراوت و تازگی خاصی به موسیقی سنتی ایران ببخشد.

سبک آواز

ترانه‌های حمیرا تا سال ۱۳۵۷ بیشتر در مایه موسیقی دستگاهی و موسیقی سنتی بود، بعد از انقلاب ایران وی در کنار خواندن آوازهای اصیل ایرانی به موسیقی تلفیقی (پاپ سنتی) هم روی آورد.

در سبک خواندن حمیرا ویژگی‌های مکتب آوازی اصفهان بیشتر از مکتب آوازی تهران غلبه دارد. مهم‌تر از آن، حمیرا توانست در طول چهل سال فعالیت هنری، همیشه در اوج بماند و جزء چند ستارهٔ مطرح موسیقی ایران باشد.

آهنگسازان آثار

بعضی از آهنگسازان نامی که با وی همکاری کرده‌اند عبارتند از: علی تجویدی، پرویز یاحقی، اسدالله ملک، کامل علی‌پور، محمد حیدری، محمد جلیل عندلیبی، حسن شماعی‌زاده، بابک رادمنش، کاظم رزازان، صادق نوجوکی، فضل‌الله توکل، و انوشیروان روحانی.

ترانه‌سرایان و شاعران آثار

حافظ، مولوی، بابا طاهر، رهی معیری، بیژن ترقی، هما میرافشار، لیلا کسری (هدیه)، جلیلی بیدار، عماد خراسانی، کمال خجندی، احمد گلچین معانی، مسعود امینی، و معینی کرمانشاهی.

فهرست آثار تلفیقی

دریاکنار، پیرت بسوزه عاشقی، سرگردان (گام مینور ملودیک ساختهٔ استاد علی تجویدی)، ده بهار، دیدار عزیزان، بی قرار، خاطرات شمال (در گام عربی اجرا شده‌است، ساختهٔ بابک رادمنش)، کوچ، شب‌های کردستان، دوره روره، مهتاب عشق (با نام «شاه و گدا» هم شناخته می‌شود)، امید، اینه دنیا، عالم عشق، هم‌زبونم باش، مسافر غریبه، ای داد بیداد، دنیا دنیا (در گام بیات تُرک اجرا شده‌است، ساختهٔ انوشیروان روحانی)، چوبکاری، در جستجو (گام عربی)، بهار بهاره (ساختهٔ منوچهر چشم‌آذر).

کنسرت‌ها و اجراهای حمیرا

ترانهٔ «هم‌زبونم باش» را دو بار اجرا کرد که از تلویزیون ملی ایران پخش شد. رادیو و تلویزیون ملی ایران، قبل از انقلاب، شاهد اجراهای تلویزیونی زیادی از حمیرا همانند اجرای ترانه‌های: هم‌زبونم باش، نگو از گذشته، وقتی که تو رفتی، دنیا دنیا، با دلم مهربان شو، باختن، محاله، قاصدک، با دلم مهربان شو، سکوت، هوای قفس و… بوده‌است. وی در سال‌های اخیر، از سال ۱۳۸۸ به‌بعد، چندین کنسرت و اجرا در کاباره داشته است. در این کنسرت‌ها علاوه بر اهنگ‌های اجرا شده در غربت به بازخوانی آهنگ‌های پرویز یاحقی و علی تجویدیهم پرداخته‌است. کنسرت‌های حمیرا از سال ۱۳۸۸ بدین شرح است. نیویورک ۱۳۸۸، تورنتو ۱۳۸۸، ونکوور ۱۳۸۹، دبی ۱۳۹۰ و لاس وگاس ۱۳۹۰، در بین این سالهای ۸۸ تا ۹۰ بیش از ۱۰ بار در کاباره تهران اجرا داشته‌اند.

آخرین آلبوم وی در سال ۱۳۸۳ با نام مهتاب عشق منتشر شداین آلبوم، تلفیقی از موسیقی پاپ وموسیقی سنتی و بر اساس گام‌های ایرانی از جمله نوا و شوشتری می‌باشد؛ و همچنین در سال ۱۳۸۹ مجموعه‌ای از بهترین آهنگ‌هایش را در آلبومی به‌نام «چهل ترانهٔ طلایی» منتشر کرد. هم اکنون تنها کاری برای پخش آماده دارد آهنگی به سبک پشیمانم به نام شمع بی پروانه با شعری از زنده یاد معینی کرمانشاهی و تنظیم کاظم عالمی می‌باشد.

ترانه‌شناسی

نوشتار اصلی: ترانه‌شناسی حمیرا

البوم‌های حمیرا

جلد آلبوم «مهتاب عشق»

نام آلبومتاریخ انتشارناشرتعداد آهنگ‌هاآهنگساز(ان)
تو بودی۱۳۹۵تک آهنگبیژن ترقی
مهتاب عشقپاییز ۱۳۸۳آونگ۶بابک رادمنش
هم‌زبونم باشترانه۱۲اسدالله ملک

انوشیروان روحانی

سرنوشت۱۳۷۷پارس ویدیو۶محمدجلیل عندلیبی
قناری۱۳۷۰ترانه۷صادق نوجوکی

فضل‌الله توکل

حسن شماعی‌زاده

بی قرار۱۳۵۵استریو بابی۱۳
انتظار۱۳۷۰۶
با دلم مهربان شوترانه۲پرویز یاحقی
محبتترانه۲پرویز یاحقی
گلبرگجام جم۵صادق نوجوکی

منوچهر چشم آذر

خواب و خیال۱۳۷۸پارس ویدیو۶بابک رادمنش
اون دیار۳
بهار عشق منترانه۲حسن شماعی‌زاده

فضل‌الله توکل

عشق و عرفان۱۳۶۹۶محمدجلیل عندلیبی
گلهای رنگارنگ ابرکوهبه یاد حسین ناظریدریاکنار۱۳۷۱
منتظر به راه۱۳۷۳۶
هدیه (آهنگساز بابک رادمنش)۱۳۸۰آونگ۶
درویشان حضرت علی (ع)۱۳۷۱۵کامل علی‌پور
شرم و شکایت۱۳۵۴آونگ۶
ترانه‌ها، شنیدنی‌ها ۱۵
بهار عشق۱۳۷۳کلتکس رکوردز۶
گذشتهکلتکس رکوردز۱۲اسدالله ملک

حبیب‌الله بدیعی

بهار زندگیکلتکس رکوردز۹اسدالله ملک
بهار بهاره۱۳۷۲کلتکس رکوردز۵منوچهر چشم‌آذر

فرهنگ شریف

وقتی که عشق میاد۶علی تجویدی
پشیمانم۳علی تجویدی
صبرم عطا کن۳علی تجویدی
شاهنشاه۲علی تجویدی

حبیب‌الله بدیعی

پنجره‌ای به باغ گل۵فضل‌الله توکل

پرویز یاحقی

گلبرگ شماره۲۷اسدالله ملک
گلبرگ شماره ۳۷بیژن مرتضوی
دل شکنی گناه۶پرویز یاحقی

فضل‌الله توکل

به یاد روح‌انگیز۳تکنوازی ویولن پرویز یاحقی
گل‌های غربت۴پرویز یاحقی
مجموعهٔ آلبوم‌های گلهای رنگارنگ

ترانه‌های ماندگار کلاسیک

سالدستگاهآهنگسازیادداشت
صبرم عطا کنگام سه‌گاهعلی تجویدی
سرگردانگام مینورعلی تجویدی
پشیمانمگام همایونعلی تجویدی
با دلم مهربان شوگام ابوعطا فرود به افشاریپرویز یاحقی
دنبال دلگام شورعلی تجویدیبازخوانی شده توسط علیرضا افتخاری
دیگر چه خواهیگام شورعلی تجویدی
شهنشاهاگام ماهورعلی تجویدی
وقتی که عشق میادگام دشتیعلی تجویدی
بازم آفتابی می‌شهگام سه‌گاه
به یاد روح‌انگیزگام چهارگاهتکنوازی از پرویز یاحقی،

آهنگ ترانه از اسماعیل مهرتاش

بگو چه بگویمگام سه‌گاهپرویز یاحقی
مرا نفریبیگام سه‌گاهپرویز یاحقی
بهار نورسیده بهار عشق منپرویز یاحقی
محبتگام شورپرویز یاحقی
ساز خاموشگام همایونحمیرا
دل خونهگام نوامحمدجلیل عندلیبیبازخوانی توسط علیرضا افتخاری در آلبوم “تازه‌به‌تازه”
محمد (ص)گام دشتیمحمدجلیل عندلیبی
درویشان حضرت علیگام اصفهانکامل علی‌پور
بی‌وفاییگام اصفهاناسدالله ملک
الهی بمیریگام شوشتریاسدالله ملکبازخوانی توسط علیرضا افتخاری
به‌خاطر توگام دشتیپرویز یاحقیبازخوانی توسط عبدالحسین مختاباد با نام شبانگاهان
می عاشقانهگام بیات تُرکپرویز یاحقی
پنجره‌ای به باغ گلگام ابوعطاپرویز یاحقیترانه‌های ویژه نوروز در دهه ۵۰
از دست عشقگام نوامحمدجلیل عندلیبیبازخوانی توسط علیرضا افتخاری در آلبوم “تازه‌به‌تازه”
لحظه‌ای نگشته رها خاطرم ز خاطره‌هاگام شور و دشتیمحمدجلیل عندلیبیبازخوانی توسط علیرضا افتخاری در آلبوم “تازه‌به‌تازه”.
ترسم فراموشم کنیگام شورپرویز یاحقی
وای نگو نگو نگوگام شوشتریمحمد حیدری
خواهم که رسوا بشیگام شوشتریفضل‌الله توکل
یادم نمیرهگام شوشتریفضل‌الله توکل
صدای خنده‌هاتگام سه‌گاهفضل‌الله توکل
سرنوشتگام دشتیجهانبخش پازوکی
مده باده ز جام غم خودم غم دارممحمدجلیل عندلیبیبازخوانی توسط علیرضا افتخاری در آلبوم “امان از جدایی”

گردآوری: پورتال وهاران www.vaharan.ir

برچسب ها

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of